• bolaning mablag‘i hisobidan sotib olingan mol-mulk;
Bolaning kiyim-kechagi, poyabzali, o‘quv anjomlari, mehnat yoki ijod vositalari va boshqa shaxsiy buyumlari ham uning xususiy mulki hisoblanadi.
Ota-ona bolaning xususiy mulkiga avtomatik ravishda mulkdor bo‘lib qolmaydi. Bolaga tegishli mol-mulk uning manfaatlarini ko‘zlab boshqarilishi shart.
Tadbirkorlikdan olingan daromad
Voyaga etmagan shaxsning tadbirkorlik faoliyatiga kiritgan mablag‘i va undan olgan daromadi uning xususiy mulki hisoblanadi.
Agar bola, ota-ona yoki oilaning boshqa a’zolari o‘rtasida mol-mulk va daromadning boshqacha huquqiy tartibini belgilovchi shartnoma tuzilgan bo‘lsa, munosabatlar ushbu shartnoma asosida hal qilinadi.
Bolaning mol-mulkini boshqarish
Ota-ona, farzandlikka oluvchilar, vasiylar va homiylar voyaga etmagan bolaning xususiy mulkini fuqarolik qonunchiligida belgilangan tartibda boshqaradi va tasarruf etadi.
Bunda ular:
• faqat bolaning manfaatlarini ko‘zlab harakat qilishi;
• mol-mulkning saqlanishini ta’minlashi;
• bolaga zarar etkazadigan bitimlar tuzmasligi;
• qonunda nazarda tutilgan hollarda vasiylik va homiylik organining ruxsatini olishi kerak.
Bolaning yoshi va muomala layoqatiga qarab ayrim bitimlarni mustaqil tuzishiga, ayrimlarini esa ota-onasi yoki boshqa qonuniy vakilining roziligi bilan amalga oshirishiga yo‘l qo‘yiladi.
Mulkiy nizolar
Ota-ona va voyaga etmagan bola o‘rtasida mol-mulkka oid nizo kelib chiqsa, u sud tomonidan umumiy asoslarda hal qilinadi.
Bunday holatda bolaning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishda vasiylik va homiylik organi ishtirok etadi.
Material O‘zbekiston Respublikasining Oila kodeksi, O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksi va «Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida»gi Qonun asosida tayyorlandi.

• 30770 количество просмотров
Несовершеннолетний ребенок вправе быть собственником частного имущества в установленном законом порядке.
Частной собственностью ребенка признаются:
• имущество, полученное в дар;
• унаследованное имущество;
• имущество, приобретенное личным трудом;
• доход от предпринимательской деятельности, осуществляемой в соответствии с законодательством;
• имущество, приобретенное за счет средств ребенка;
• вещи, находящиеся в его личном пользовании.
Одежда, обувь, учебные принадлежности, средства труда или творчества и другие личные вещи ребенка также являются его частной собственностью.
Родители не становятся собственниками имущества ребенка автоматически. При управлении таким имуществом они обязаны действовать в интересах ребенка.
Доход от предпринимательской деятельности
Средства, внесенные несовершеннолетним в предпринимательскую деятельность, и полученные от нее доходы являются его частной собственностью.
Если между ребенком, родителями или другими членами семьи заключен договор, устанавливающий иной правовой режим имущества и доходов, отношения регулируются этим договором.
Управление имуществом ребенка
Родители, усыновители, опекуны и попечители управляют частным имуществом несовершеннолетнего и распоряжаются им в порядке, установленном гражданским законодательством.
Они обязаны:
• действовать исключительно в интересах ребенка;
• обеспечивать сохранность имущества;
• не совершать сделки, причиняющие ребенку ущерб;
• в предусмотренных законом случаях получать разрешение органа опеки и попечительства.
В зависимости от возраста и объема дееспособности ребенок может совершать отдельные сделки самостоятельно либо с согласия родителей или другого законного представителя.
Имущественные споры
Имущественные споры между родителями и несовершеннолетними детьми разрешаются судом на общих основаниях.
Защиту прав и законных интересов ребенка при рассмотрении такого спора осуществляет орган опеки и попечительства.
Материал подготовлен на основании Семейного кодекса Республики Узбекистан, Гражданского кодекса Республики Узбекистан и Закона «О гарантиях прав ребенка».