• 714170 marta o'qildi
Er-xotin o‘zaro rozi bo‘lsa, ularning voyaga etmagan umumiy farzandlari bo‘lmasa va o‘rtada mol-mulk yoki ta’minot bo‘yicha nizo mavjud bo‘lmasa, nikoh FHDYo organida bekor qilinishi mumkin. Agar xotin homilador bo‘lsa, o‘zaro rozilik asosida FHDYo orqali nikohdan ajratish haqidagi ariza qabul qilinmaydi.
Bundan tashqari, turmush o‘rtoqlardan biri sud tomonidan bedarak yo‘qolgan yoki muomalaga layoqatsiz deb topilgan yoxud kamida 3 yilga ozodlikdan mahrum qilingan bo‘lsa, qonunda belgilangan shartlarda ikkinchi tomonning arizasi asosida FHDYo orqali nikohdan ajratish mumkin.
Qachon sudga murojaat qilinadi?
Quyidagi holatlarda nikohdan ajratish, qoida tariqasida, sud tartibida amalga oshiriladi:
• er-xotinning voyaga etmagan umumiy farzandlari bo‘lsa;
• turmush o‘rtoqlardan biri nikohdan ajratishga rozi bo‘lmasa;
• bolalar kim bilan yashashi yoki ularning ta’minoti bo‘yicha nizo mavjud bo‘lsa;
• er-xotinning umumiy mol-mulkini bo‘lish bo‘yicha nizo bo‘lsa;
• muhtoj va mehnatga layoqatsiz er yoki xotinga ta’minot berish masalasida nizo bo‘lsa.
Sud er-xotinning keyingi birgalikda yashashi va oilani saqlab qolishi mumkin emas deb topsa, nikohdan ajratish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Yarashish uchun muhlat beriladimi?
Sud ishni ko‘rishni keyinga qoldirib, er-xotinga yarashish uchun 6 oygacha muhlat berishi mumkin.
Oilaviy (maishiy) zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxs talab qilsa, sud yarashish uchun muhlat tayinlamaydi.
Shuningdek, er xotinining roziligisiz uning homiladorligi vaqtida va bola tug‘ilganidan keyin 1 yil mobaynida nikohdan ajratish haqida ish qo‘zg‘atishga haqli emas.
FHDYoga elektron murojaat qilish mumkinmi?
O‘zbekiston FHDYo organlarida qayd etilgan nikoh bo‘yicha tegishli holatlarda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali elektron ariza berish mumkin.
Er va xotinning roziligi Face-ID yoki MyID orqali tasdiqlanadi. O‘zaro rozilik asosida FHDYo orqali nikohdan ajratish arizasi berilganda nikoh ariza berilgan kundan 3 oy o‘tgach qayd etiladi.
Nikoh qachon tugagan hisoblanadi?
Sud nikohdan ajratish to‘g‘risida hal qiluv qarori chiqargan bo‘lsa ham, nikoh avtomatik ravishda shu kuni tugamaydi.

• 714153 количество просмотров
Если супруги взаимно согласны на расторжение брака, у них нет общих несовершеннолетних детей и отсутствуют споры об общем имуществе или содержании, брак может быть расторгнут органом ЗАГС. Если жена беременна, заявление о расторжении брака в ЗАГС по взаимному согласию супругов не принимается.
Кроме того, по заявлению одного супруга брак может быть расторгнут через ЗАГС, если другой супруг признан судом безвестно отсутствующим или недееспособным либо осужден к лишению свободы на срок не менее 3 лет, при соблюдении предусмотренных законом условий.
• один из супругов не согласен на развод;
• имеется спор о месте проживания или содержании детей;
• возник спор о разделе общего имущества;
• имеется спор о выплате содержания нуждающемуся нетрудоспособному супругу.
Суд расторгает брак, если установит, что дальнейшая совместная жизнь супругов и сохранение семьи стали невозможными.
Предоставляется ли срок для примирения?
Суд вправе отложить разбирательство и предоставить супругам срок для примирения до 6 месяцев.
Муж также не вправе без согласия жены возбуждать дело о расторжении брака во время ее беременности и в течение 1 года после рождения ребенка.
Можно ли обратиться в ЗАГС онлайн?
В предусмотренных случаях по браку, зарегистрированному органами ЗАГС Узбекистана, заявление может быть подано через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Согласие каждого супруга подтверждается посредством Face-ID или MyID. При расторжении брака по взаимному согласию регистрация производится по истечении 3 месяцев со дня подачи заявления.
Когда брак считается прекращенным?
Само по себе вступление решения суда о расторжении брака в законную силу еще не означает прекращения брака.
Брак прекращается со дня государственной регистрации расторжения брака в органе ЗАГС.
После вступления судебного решения в силу обратиться в ЗАГС может один из супругов либо представитель по доверенности. При электронной подаче после получения уведомления от ЗАГС оригинал вступившего в силу решения суда необходимо представить в течение 5 рабочих дней.