«To‘maris izdoshlari» guruhiga xotin-qizlar o‘rtasida huquqbuzarliklarning oldini olishga ko‘maklashish istagini bildirgan 18 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan xotin-qizlar ko‘ngilli asosda qabul qilinadi.
Nomzod tuman (shahar) ichki ishlar organi yoki tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limi boshlig‘i nomiga ariza beradi.
Har bir tuman va shaharda 2 nafardan, kriminogen vaziyati og‘ir hududlarda esa 3 nafardan a’zo belgilanadi.
Guruh a’zolari:
Faoliyat bir yilda jami 360 soat, bir kunda esa 3 soatdan ko‘p bo‘lmagan vaqt davomida amalga oshiriladi va o‘qish yoki ish jarayoniga salbiy ta’sir qilmasligi kerak.
Guruh a’zosi ichki ishlar organi xodimi hisoblanmaydi. U o‘zini huquq-tartibot organi xodimi deb tanishtirishi, maxsus vosita yoki o‘qotar quroldan foydalanishi mumkin emas.
Munosib hissa qo‘shgan a’zoga Ichki ishlar vazirligi Jamoat xavfsizligi departamenti boshlig‘ining tavsiyanomasi berilishi mumkin. Nomzod saralashning barcha bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgach, belgilangan kvota doirasida yakka tartibdagi suhbatsiz yoki test sinovlarisiz o‘qishga kirish huquqiga ega bo‘ladi.

Women between 18 and 30 years of age who wish to assist in preventing offences involving women may join voluntarily.
An application must be submitted to the head of the district or city internal affairs authority or the district or city family and women’s department.
Each district and city has two members, while an area with a difficult crime situation may have three members.
Main duties
Members:
• participate in activities protecting women’s rights and lawful interests;
• assist with crime prevention;
• help identify and address women’s problems;
• assist in identifying circumstances adversely affecting girls in educational institutions.
Activities are performed for a total of 360 hours during one year, but no more than three hours per day, and must not adversely affect the member’s studies or employment.
A group member is not an internal affairs officer. She may not present herself as a law-enforcement officer or use special equipment or firearms.
A member who has made a significant contribution may receive a recommendation from the head of the Ministry of Internal Affairs Public Security Department. After successfully completing all selection stages, she may be admitted within the designated quota without an individual interview or test.